joi, 5 ianuarie 2012

Cristina Varzaru a debutat cu 6 goluri in 2012! Aalborg-Viborg 21-39

Viborg HK, fosta campioana a Europei, echipa la care evolueaza si romanca Cristina Varzaru a debutat cu dreptul in 2012,dupa ce a invins in etapa a X-a a ligii daneze de handbal feminin pe Aalborg DH, scor 39-21, la capatul unui meci condus in totalitate de Viborg.

Viborg HK a inceput in forta prima parte a meciului, dupa doar 6 minute scurse din prima repriza, echipa Cristinei Varzaru avea un avans de 3 goluri diferenta, scor 4-1.Mai mult decat atat, dupa un gol marcat de Anja Althaus, Viborg s-a distantat pe tabela de marcaj la 4 goluri diferenta, scor 8-4.La pauza, elevele lui Martin Albertsen au avut un avans de 8 goluri, scor 18-10, pe terenul formatiei Aalborg DH.

Partea a doua a meciului a apartinut in totalitate portarului Louise Bager Due, care a aparat 14 mingi din 24 de aruncari (un procentaj de 58%).Cu cele doua extreme in mare forma, Maria Fisker si Cristina Varzaru, Viborg si-a pastrat avansul de 8 goluri diferenta, inainte cu 13 minute de final, scor 20-12.La final, Viborg a invins pe Aalborg DH la 18 goluri diferenta, scor 39-21, astfel Viborg HK se afla pe locul 1 in clasamentul Ligii Daneze de handbal feminin, dar "rivalele" de la Randers inca nu au jucat meciul din etapa a X-a.

Aalborg DH-Viborg HK 21-39 (10-18)

Aalborg: Sabine Pedersen 5, Dzenita Bajic 4, Rikke Ebbesen 4, Stine Jorgensen 3, Iben Due 3,Adrienn Bognar 1, Lise Knudsen 1.

Viborg HK: Maria Fisker 9, Cristina Varzaru 6,Rikke Skov 4, Grit Jurack 4, Anja Althaus 4, Mouna Chebbah 3,Isabella Gulden 3, Marit Malm Frafjord 2, Pernille Larsen 2,Julie Aagaard 1, Johanna Ahlm 1.

sursa foto: europamester.dk