miercuri, 14 decembrie 2011

Campionat Mondial fara Rusia in semifinale! Rusia-Franta 23-25!

Campioana Mondiala, Rusia care a castigat ultimele 3 editii ale Campionatelor Mondiale, a fost invinsa in optimile de finala ale Campionatului Mondial 2011 de catre reprezentativa Frantei, scor 25-23, la capatul unui meci foarte bun facut de frantuzoaice.

Prima parte a meciului a fost foarte echilibrata.Ambele echipe au preluat conducerea pe tabela de marcaj pe rand, dar nici o echipa nu a reusit sa se desprinda decisiv.Astfel, la pauza, campioana Mondiala , Rusia a fost condusa de Franta cu un singur gol diferenta, scor 12-13.

Partea a doua a meciului a apartinut in totalitate Frantei.Nationala lui Krumbholz a condus pe Rusia chiar si la 5 goluri diferenta, in minutul 50, scor 20-15.Insa, in ultimele minute ale partidei, Rusia si-a revenit, iar in minutul 57, frantuzoaicele mai avea un singur gol avantaj, scor 24-23.Dupa un gol marcat de Lacrabere, in ultimul minut, Franta a invins Rusia si s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial.

Cea mai buna marcatoare a Frantei a fost Lacrabere, cu 4 reusite, in timp ce la Rusia, extrema stanga, Emilia Turey