vineri, 16 decembrie 2011

"Les bleus", prima echipa calificata in finala Campionatului Mondial de handbal feminin!

In prima semifinala de la Campionatul Mondial din Brazilia, Franta a invins reprezentativa Danemarcei la handbal feminin, scor 28-23, la capatul unui meci foarte bun facut de Franta, dar si de Danemarca.

Chiar daca Franta a inceput mai bine prima parte a meciului, reusind sa conduca inca din primele minute ale meciului la 2 goluri, danezele, dupa ce s-a accidentat Allison Pineau au preluat conducerea pe tabela de marcaj, si au reusit sa conduca si la 3 goluri, scor 6-3, dupa un gol marcat de Linne Jorgensen, interul drept al Danemarcei.La pauza, Franta a avut un avans de doua goluri diferenta pe tabela de marcaj, scor 14-12.

Partea a doua a meciului a apartinut in totalitate Frantei, care fara Pineau, a facut un meci foarte bun.Dupa nenumaratele greseli ale danezelor, Franta s-a distantat "puternic" pe tabela de marcaj, chiar si la 5 goluri, scor 19-14, dupa un gol marcat de Alexandra Lacrabere.In final, Franta a invins Danemarca, scor 28-23, si frantuzoaicele s-au calificat in finala Campionatului Mondial din Brazilia, pentru a doua oara consecutiv, dupa China 2009.

Franta va infrunta in marea finala pe castigatoarea dintre Spania si Norvegia, care vor juca in aceasta seara de la ora 24:00.