sâmbătă, 17 decembrie 2011

Norvegia si Franta se vor lupta pentru titlul Mondial din Brazilia!

Nationala Norvegiei la handbal feminin s-a calificat in finala Campionatului Mondial de handbal feminin din Brazilia, dupa ce a invins in semifinale de Spania, scor 30-22.

Norvegia a inceput in forta partida, iar dupa 10 minute scurse din prima parte a meciului, norvegiencele au avut un avans de 5 goluri, scor 8-3.Pe fondul unor greseli in atacul norvegiencelor, Spania s-a apropriat la doar un gol diferenta, scor 9-10, dupa golul marcat de Nerea Pena.La pauza, Norvegia a avut un avans de 7 goluri, scor 16-9.

Partea a doua a meciului a fost la discretia Norvegiei, care s-a distantat la 6-7 goluri in minutul 47.Mai mult decat atat, Norvegia a invins pe Spania la 8 goluri diferenta, scor 30-22, si norvegiencele s-au calificat in finala Campionatului Mondial.

Astfel, finala Campionatului Mondial se va disputa maine (Duminica) de la ora 21:15, intre Franta si Norvegia, iar finala mica se va disputa intre Danemarca si Spania, de la ora 18:30.Ambele meciuri vor fi in direct pe Dolce Sport.